ГоловнаУроки мужностіАбітурієнтуДосягненняПроектиГазета Колектив

 

Наша адреса: вул. Севастопольська, 17, корп. №4 ДМАм.Дніпропетровськ, Українател.(+380562)46-23-86; e-mail:medl@email.com.ua

 

Робота VІІ літньої хіміко-біологічної школи

(навчально-тренувальних зборів)

 

З року в рік, уже всьоме поспіль,  медичний ліцей «Дніпро» за підтримки департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації (з 19 по 23 червня 2017 року) впроваджує для своїх вихованців проект «Літня хіміко-біологічна школа» з експедиційними дослідженнями на природничо-екологічних об’єктах Дніпропетровської області.

Цей захід проводиться на виконання регіональної цільової соціальної програми «Освіта Дніпропетровщини до 2018 року», затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради від 21.12.2012р. № 389-17/VI, та враховуючи  резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо оголошення Десятиріччя біорізноманіття (2011-2020 р.р.), Міжнародного року туризму (2016р.).

Метою заходу є розвиток творчих здібностей та пізнавальної активності обдарованих учнів, поглиблення знань з природничих дисциплін, підготовка для участі в предметних олімпіадах, турнірах, творчих конкурсах, вивчення історичної спадщини та природи рідного краю.

Всього за п’ять днів роботи літньої школи було реалізовано надзвичайно насичену програму. Високий рівень її виконання забезпечували науковці провідних вищих навчальних закладів та співробітники лікувальних установ міста Дніпропетровська, педагоги ліцею.

Урочисте відкриття відбулося за участю члена-кореспондента АМН України та професора кафедри анестезіології і інтенсивної терапії Людмили Василівни Новицької – Усенко, в.о. директора ліцею Інни Миколаївни Апоненко та заступника директора з виховної роботи Світлани Вадимівни Нікітюк, які побажали учасникам літньої школи натхнення та успіхів у науковому пошуку.

Із 36 обдарованих ліцеїстів сформовано три команди, які обрали собі назву, девіз та логотип («Бджілки», «Фенеки» та «Ірбіс»). Всі діти були поселені у гуртожиток медичного ліцею та забезпечені чотириразовим повноцінним харчуванням. Протягом всієї роботи літньої школи команди змагалися у різних конкурсах та завданнях, заробляючи призові бали. Навчання, дослідження та поглиблення знань з профільних предметів діти поєднували з відпочинком та розвагами.

Насамперед перед літньою школою стояло завдання розвитку пізнавальної активності учнів, і з перших днів роботи школи діти поринули у світ науки. Так, перед ліцеїстами виступила з лекцією член-кореспондент АМН України та професор кафедри анестезіології і інтенсивної терапії Людмила Василівна Новицька-Усенко «Смерть як Перехід. Мультидисциплінарний погляд».  На цій лекції розглядалося одне з постійних питань людства – що нас чекає після смерті.

«Вопросы жизни и смерти всегда волновали человечество и волнуют человека, так как связаны с постижением глубинных основ человечества…», - саме такими словами розпочала свою лекцію Людмила Василівна.

Для ліцеїстів відкрили свої двері провідні вищі навчальні заклади Дніпропетровської області: Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара, Український державний хіміко-технологічний університет – єдиний в Україні спеціалізований вищий навчальний заклад в галузі хімії та хімічної технології.

Оскільки в медичний ліцей – профільний навчальний заклад природничо-математичного напрямку, найбільший інтерес для ліцеїстів мав біологічний факультет ДНУ ім. Олеся Гончара.

Доцент кафедри фізіології людини і тварин Задорожна Галина Олександрівна провела лекцію про біологічне різноманіття на прикладі випадку з Єллоустонським національним парком, завдяки якій учні зрозуміли, що поява або вилучення певної ланки харчового ланцюга може призвести до глобальних змін у біосфері.

Потім аспіранти провели експеримент над лабораторними щурами. Аспірант 2-го курсу кафедри фізіології людини і тварин  Муквич Вікторія Володимирівна продемонструвала вплив кофеїну на головний мозок щурів.

На кафедрі мікробіології та вірусології  Воробей Єлизавета Станіславівна розкрила різноманітність мікросвіту завдяки використанню світлового мікроскопа, і діти власні очі побачили колонії мікроорганізмів.

 

 

На базі ботанічного саду ДНУ імені О.Гончара учні медичного ліцею побували на екскурсії «Різноманіття лікарських рослин». Н.В. Мартинов, завідуючий лабораторією лікарських рослин ДНУ, С.Л. Герман, головний інженер ДНУ з захисту рослин, І.Л. Домницька, завідуюча оранжереєю ботанічного саду ДНУ провели пізнавальні лекції про світ лікарських рослин влітку, а також про екзотичні рослини оранжереї.

Після екскурсії на території Ботанічного саду діти брали участь у біологічному квесті, організованому вчителем біології Машкіною Т.В. На трьох різних за спрямуванням етапах учасники відповідали на складні питання, пов’язані з біорізноманіттям оточуючого світу, змагалися за першість у знаннях з біології.

 

 

В Українському державному хіміко-технологічному університеті доцент кафедри охорони праці та БЖД Гармаш Світлана Миколаївна провела лекцію, яка була присвячена отриманню біополімерів з пластику та сучасним біотехнологіям. З її розповіді учні дізналися про біодобрива, які виробляють червоні черв’яки, різні види полімерів та матеріали на основі крохмалю.

Науково-пошукову та навчальну діяльність учасники літньої хіміко-біологічної школи поєднували з відпочинком, розвагами, інтерактивними іграми, які теж мали змагальний характер. Черговою пригодою для ліцеїстів стала екскурсія до планетарію.

Цікавий та загадковий світ космосу відкрився перед дітьми у зоряній залі Дніпровського планетарію. Ліцеїсти занурилися  у Всесвіт та відкрили для себе нові зірки, планети та сузір’я.

З нагоди дня медичного працівника в історичному музеї ім.Д.І.Яворницького було відкрито унікальну виставку експонатів, яка була присвячена темі «Медицина. Історія. Музей». О.В. Усенко, науковий співробітник музею, ознайомила учнів з історією розвитку медицини в Катеринославі, з еволюцією медичних інструментів, одягом лікарів та медичних сестер. Найцікавішим досвідом було виготовлення власних рецептурних зборів лікарських трав, ознайомлення із сучасними досягненнями в галузі медицини.

Збулась мрія ліцеїстів відвідати  історико-культурну та природну пам’ятку - о.Хортиця (найбільший острів на Дніпрі довжиною 12,5 та найбільший річковий острів у Європі).  Екскурсія передбачала  виставу збройного театру козаків, відвідування козацького містечка, пушкарні, «резиденції» кошового отамана, хати  писаря, січової церкви, корчми та смачний козацький обід.

Значний внесок в роботу літньої хіміко-біологічної школи зробили творчо працюючі учителі медичного ліцею, які підготували для команд цікаві завдання, кросворди, лабораторні практикуми тощо. Щоденно ліцеїсти розв’язували олімпіадні задачі з хімії та біології, підготовлені вчителями Роман Оленою Василівною та Фроніною Анастасією Семенівною. На лабораторному практикумі з фізики учні не тільки повторили тему «Будова ока», але й навчилися коригувати зір при коротко- та далекозорості за допомогою різних видів лінз.

Вчитель хімії Роман Олена Василівна провела для ліцеїстів лабораторну роботу:  «Визначення вмісту вітаміну С (аскорбінової кислоти) в ягодах титрометричним аналізом», на якій учні довели, що полуниця містила найбільше вітаміну С.

В рамках літньої хіміко-біологічної школи вчитель біології Фроніна Анастасія Семенівна підготувала учнівську науково-практичну конференцію, присвячену Міжнародному десятиріччю біорізноманіття (2011-2020).

Випробувати свої сили з ерудованості та обізнаності члени команд змогли на організованому вчителем біології Фроніної Анастасії Семенівни хіміко-біологічному брейн-ринзі, присвяченому Міжнародному десятиріччю біорізноманіття. Команди з азартом змагалися за призові бали.

Методист медичного ліцею Мешкова В.Є. підготувала командам розважальну англомовну гру «Jolly hour» з цікавими конкурсами: англомовним «Крокодилом», «Тварини – символи країни», загадками. А вчитель англійської мови ліцею Кривонос І.А. підготувала ліцеїстам домашні завдання із сюрпризом – загадки англійською мовою.

З метою згуртованості учнівського колективу організовано вечір «Багатогранність наших талантів». Капітани разом зі своїми командами представляли учасників команд, їхні позитивні якості, захоплення, досягнення та  виконали номери художньої самодіяльності. Всі три команди показали вражаючі здібності у танцювальних номерах, грі на фортепіано, декламуванні віршів та свої співочі таланти.

А розвинути лідерські якості ліцеїстів та згуртувати команди допомогли психологічні тренінги, проведені практичним психологом Зюзь В.В.

Щовечора учасники команд підводили підсумки дня, працювали в командах над виконанням отриманих індивідуальних завдань та оформлювали інформаційні листівки, які наступного дня оцінювались безпристрасним журі.

Наприкінці роботи літньої хіміко-біологічної школи було підведено підсумки, та в.о. директора медичного ліцею Інна Миколаївна Апоненко вручила сертифікати всім учасникам проекту та дипломи переможцям. За підсумками VІІ літньої хіміко - біологічної школи  2017 р. командою-переможцем стала команда «Бджілки», капітан команди Постовой В’ячеслав, куратори групи Відєшина В.В. та Буц П.М.; команда «Фенеки», капітан команди Федорищева Дар’я, куратори групи Михайличенко А.Є. та Куліченко Л.Д. та команда «Ірбіс», капітан команди Милославський Леонід, куратори групи Мешкова В.Є. та Шульженко Н.М. посіли ІІ місце.

Всі учасники літньої хіміко-біологічної школи отримали панамки з логотипами, блокноти, сертифікати учасників. Команди були нагороджені дипломами за І та ІІ місця, а найбільш активні учасники команд були номіновані та отримали грамоти: «За ініціативність та активність», «За сміливість», «За фотомайстерність», «Кращий капітан», «За майстерність упорядкування свого простору», «За значний внесок при підготовці репортажів», «За цікаву доповідь на конференції з біології».

На закритті VІІ літньої хіміко-біологічної школи пролунало багато теплих слів вдячності від учасників школи директору ліцею, викладачам вузів та ліцею, співробітникам  ліцею, батькам за надану можливість провести незабутній цікавий тиждень, який збагатив життя кожного яскравими подіями та враженнями.

 

 

Робота VІ літньої хіміко-біологічної школи

(навчально-тренувальних зборів)

З року в рік, уже вшосте поспіль, медичний ліцей «Дніпро» за підтримки департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації (з 21 по 25 червня 2016 року) впроваджує для своїх вихованців проект «Літня хіміко-біологічна школа».

Тема навчально-тренувальних зборів визначена календарем ЮНЕСКО, за яким 2016 рік є Міжнародним роком зернобобових, Міжнародним роком верблюдових, Міжнародним роком імпульсів, роком англійської мови в Україні та присвячена Міжнародному десятиріччю біорізноманіття (2011-2020 рр.)

Всього за п’ять днів роботи літньої школи було реалізовано надзвичайно насичену програму. Високий рівень її виконання забезпечували науковці провідних вищих навчальних закладів та співробітники лікувальних установ міста Дніпропетровська, педагоги ліцею.

Перед роботою літньої хіміко-біологічної школи були поставлені такі завдання:

 • розвиток творчих здібностей та пізнавальної активності обдарованих учнів;

 • поглиблення знань з хімії, біології, екології, фізики, англійської мови, професійне самовизначення учнів;

 • формування резерву для участі в предметних олімпіадах, турнірах, творчих конкурсах;

 • вивчення історії та природи України, рідного краю, формування екологічної свідомості учнів, бережливого ставлення до природи;

 • формування потреби у здоровому способі життя;

 • формування лідерських якостей та навичок роботи в команді.

Урочисте відкриття відбулося за участю вчителя біології ліцею Фроніної Анастасії Семенівни та заступника директора з виховної роботи Нікітюк Світлани Вадимівни, які побажали учасникам літньої школи натхнення та успіхів у науковому пошуку.

Із 36 обдарованих ліцеїстів сформовано три команди, які обрали собі назву, девіз та логотип («Люпин», «Кораблі Пустелі» та «Екстремали»). Всі діти були поселені у гуртожиток медичного ліцею та забезпечені чотириразовим повноцінним харчуванням. Протягом всієї роботи літньої школи команди змагалися у різних конкурсах та завданнях, заробляючи призові бали. Навчання, дослідження та поглиблення знань з профільних предметів діти поєднували з відпочинком та розвагами.

Насамперед перед літньою школою стояло завдання розвитку пізнавальної активності учнів, і з перших днів роботи школи діти поринули у світ науки. Для ліцеїстів відкрили свої двері провідні вищі навчальні заклади Дніпропетровської області: Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Український державний хіміко-технологічний університет – єдиний в Україні спеціалізований вищий навчальний заклад в галузі хімії та хімічної технології, який в цьому році відсвяткував своє 85-річчя, Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля.

Оскільки в медичний ліцей – профільний навчальний заклад природничо-математичного напрямку, найбільший інтерес для ліцеїстів мав біологічний факультет ДНУ ім. Олеся Гончара.

Доктор біологічних наук, професор кафедри фізіології людини і тварин факультету біології, екології та медицини Ляшенко Валентина Петрівна провела лекцію, з якої ліцеїсти довідалися про роль імпульсів у нашому житті та значення гомеостазу для підтримання нормальної життєдіяльності людини. Учні розширили свої знання про центральну та гуморальну нервову системи, утворення синаптичних контактів, механізм виникнення наркотичної залежності.

 

 

Лекційне навчання органічно поєднувалося з практичними роботами. Доцент кафедри Задорожна Галина Олександрівна провела лабораторний практикум з вимірювання частоти серцевих скорочень. Аспірант кафедри фізіології Мізіна Валерія Вікторівна ознайомила дітей з роботою кардіографа, який ліцеїсти мали можливість випробувати на собі. Мукович Вікторія Володимирівна, лаборант-дослідник, детально продемонструвала експеримент з дослідження гіпоталамусу та моторної кори великих півкуль головного мозку щурів лінії Вістар. Також ліцеїстам випала можливість спробувати себе в ролі лікаря-кардіолога та дослідити роботу серця на кардіологічній моделі.

На базі ботанічного саду ДНУ імені О.Гончара, якому виповнюється 75 років, учні медичного ліцею прослухали лекцію доцента кафедри фізіології та інтродукції рослин, кандидата біологічних наук Кабара Анатолія Миколайовича, яка була присвячена різноманітності бобових та хвойних рослин. Доброю традицією ліцею стала допомога випускників у проведенні пізнавальних заходів. Так, випускниця ліцею та учасниця І літньої хіміко-біологічної школи, студентка четвертого курсу біологічного факультету ДНУ Жердєва Поліна взяла участь в організації біологічного квесту.

Учасники команд разом із директором ліцею, кандидатом хімічних наук, доцентом ДМА Журавель Т.О. відвідали Український державний хіміко-технологічний університет.

Кандидат хімічних наук, доцент кафедри переробки пластмас та поліграфічних матеріалів Свердликовська Ольга Сергіївна ознайомила учнів з виставкою наукових досягнень викладачів та випускників університету, звернула увагу на галерею професорів, вразила бібліотечним фондом у 770 тис. примірників. Учні мали змогу поспілкуватися із деканом факультету біологічно-органічних речовин, доцентом Сухомлином Дмитром Андрійовичем. Викладач університету Руднєва Лариса Леонідівна провела цікавий лабораторний практикум, під час якого учні ознайомилися з різноманітним обладнанням: сушильною шафою, водоструминним насосом, латер-мішалкою, ексикатором та пресами для добування олії. Ліцеїсти відвідали кафедру біотехнологій, викладач якої Гейсун Анастасія Анатоліївна провела лабораторний практикум, під час якого учні досліджували дріжджі під мікроскопом.

На навчальному практикумі з хімії на тему: «Проблеми очищення води», який проводив доктор хімічних наук, доцент Девода Віктор Сергійович, учні досліджували вміст солі в проточній воді, працювали з різноманітним хімічним приладдям, зокрема, пристроєм на основі зворотного осмосу.

Для дев’яти- та десятикласників, які готуються до ЗНО з англійської мови, стала актуальною екскурсія до Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля, яку провела завідувач кафедри торгівлі та біржової діяльності Товкун Катерина Володимирівна. Доцент кафедри прикладної лінгвістики та методики навчання іноземних мов, кандидат філологічних наук Кабанова Марина Романівна провела майстер-клас з англійської мови. З інноваційним методом латентно-семантичного аналізу сучасних європейських мов ліцеїстів ознайомив доцент кафедри прикладної лінгвістики Тараненко Юрій Карлович.

Ознайомившись з кузнею кадрів майбутніх професіоналів з природничою освітою, учні поринули у практичну діяльність, пов’язану з вибором медичної професії. Вони відвідали сучасні, обладнані за останнім словом науки, медичні заклади Дніпропетровщини.

Учасники команд відвідали клінічний онкологічний диспансер. Випускниця медичного ліцею «Дніпро» 1995 року, променевий терапевт Щелкіна Юлія Олександрівна ознайомила учнів зі структурою радіологічного відділення, особливістю колективної роботи лікарів: хірурга-онколога, анестезіолога, променевого терапевта, які займаються діагностикою та лікуванням пухлин. Лікар-рентгенолог відділення променевої терапії Єланська Оксана Євгеніївна розповіла про принцип проведення діагностичної томографії, а інженер-радіолог Шевчик Юрій Франтишкович ознайомив ліцеїстів з роботою лінійного прискорювача та координатора дихання. Незабутні зустрічі з лікарями, які до останнього ведуть боротьбу за людське життя, навели учнів на роздуми щодо відповідальності, яка покладається на них як майбутніх лікарів.

Науково-пошукову та навчальну діяльність учасники літньої хіміко-біологічної школи поєднували з відпочинком, розвагами, інтерактивними іграми, які теж мали змагальний характер. Черговою пригодою для ліцеїстів стала екскурсія до планетарію. Діти дізналися про народження зірок та здійснили віртуальну подорож зірковим небом, а екскурсовод Марченко Людмила Олексіївна допомогла зануритись у таємниці далеких галактик, навчила знаходити сузір’я і визначати своє місцезнаходження за допомогою зірок, продемонструвала уламки метеориту.

Завдяки екскурсії до центру ІТ-компанії «СМАРТ» учні медичного ліцею ознайомились зі світом роботів і практичним використанням цих машин людиною в різних галузях науки, а особливо в медицині. Учасники команд зібрали власних роботів-сумо і протестували їх під час змагання між командами.

Приємні спогади залишила виїзна навчальна екскурсія до фермерського господарства «Відродження», яке є лідером із застосування інновацій у вирощуванні сільськогосподарської продукції.

Ярмолюк Іван Савич, керівник підприємства, з любов’ю розповів про своє господарство, а учні змогли насолодитися суницею та яблуками сорту Семеренко.

Доцент геолого-географічного факультету ДНУ ім.О.Гончара Манюк Вадим Володимирович провів навчальні експедиційні дослідження вздовж річки Оріль до с.Китайгорода Царичанського району Дніпропетровської області з відвідуванням заповідного урочища «Гора Калитва».

Завершуючи навчальну програму «Дивовижна Україна» шляхами Царичанського району, юні дослідники відвідали Миколаївську церкву - архітектурну пам’ятку, побудовану в 1757 році.

Значний внесок в роботу літньої хіміко-біологічної школи зробили творчо працюючі учителі медичного ліцею, які підготували для команд цікаві завдання, кросворди, лабораторні практикуми тощо.

Вчитель біології Фроніна Анастасія Семенівна підготувала для учасників команд лабораторний практикум з біології та навчила розрізняти типи сімейств рослин на прикладі гербарію, користуючись довідником рослин.

Учителі хімії Чмиленко Тетяна Степанівна та Роман Олена Василівна розробили для ліцеїстів хімічний кросворд, провели лабораторний практикум з хімії «Визначення кислотності молока».

Випробувати свої сили з ерудованості та обізнаності члени команд змогли на організованому вчителем біології Фроніної Анастасії Семенівни хіміко-біологічному брейн-ринзі, присвяченому Міжнародному десятиріччю біорізноманіття та Міжнародному року імпульсів. Команди з азартом змагалися за призові бали.

Вчитель англійської мови Кривонос Ірина Анатоліївна організувала тестування з англійської мови, що дозволило перевірити рівень знань з даного предмету.

Силами учнів та учителів медичного ліцею «Дніпро» організована науково-практична конференція за темою: «Збереження біорізноманіття

урбанізованого довкілля» на базі медичного ліцею «Дніпро». У програмі конференції – доповіді учнів ліцею і їх обговорення українською та англійською мовами.

Родзинкою VІ літньої хіміко-біологічної школи стало залучення до проведення навчальних та інтелектуальних змагань випускників медичного ліцею, що свідчить про справжню наступність і безперервність профільної освіти в медичному ліцеї. Так, випускники ліцею минулих років Корепанова Юлія, Власов Ілля та Мірошниченко Марина провели для ліцеїстів вікторину, присвячену Міжнародному року зернобобових, верблюдових та року англійської мови в Україні. Крім того, за кожною командою учнів були закріплені випускники 2015-2016 навчального року.

Під час проведення літньої хіміко-біологічної школи діти краще познайомилися один з одним, з випускниками минулих років – від студентів медичної академії та ДНУ до практикуючих лікарів, зміцнили стосунки у команді, дізналися про таланти та обдарування учасників літньої хіміко-біологічної школи.

З метою згуртованості учнівського колективу організовано вечір «Багатогранність наших талантів». Капітани разом зі своїми командами представляли учасників команд, їхні позитивні якості, захоплення, досягнення та виконали номери художньої самодіяльності. Всі три команди показали вражаючі здібності у танцювальних номерах, грі на фортепіано, декламуванні віршів та свої співочі таланти.

Щовечора учасники команд підводили підсумки дня, працювали в командах над виконанням отриманих індивідуальних завдань та оформлювали інформаційні листівки, які наступного дня оцінювались безпристрасним журі.

Наприкінці роботи літньої хіміко-біологічної школи були підведені підсумки та директор медичного ліцею Тетяна Олексіївна Журавель вручила сертифікати всім учасникам проекту та дипломи переможцям. За підсумками VІ літньої хіміко - біологічної школи 2016 р. командою-переможцем стала команда «Люпин», капітан команди Нейбург Валерія, куратор групи Слугіна А.О.; команда «Кораблі Пустелі», капітан команди Постовой В’ячеслав, куратор групи Роман О.В., посіла ІІ місце; команда «Екстремали», капітан команди Каленюк Віталій, куратор групи Михайличенко А.Є.,- ІІІ місце.

Також були визначені переможці літньої школи за номінаціями:

 • «За активну роботу у створенні відеосюжетів» - Фронін Дмитро;

 • «За створення яскравого номера художньої самодіяльності» - Мірошниченко Марина;

 • «За високий рівень відповідальності та надійності» - Шевченко Анатолій та Савін Віктор;

 • «За організаційні здібності як капітана команди» - Нейбург Валерія, Постовой Вячеслав, Каленюк Віталій;

 • «За ініціативність та активність» - Єгорова Карина, Комарницька Катерина;

 • «За артистизм у поданні відеосюжетів» - Федоріщева Дар`я;

 • «За результативну співпрацю» - Ковальчук Дар`я та Синя Дар`я;

 • «Кращий командний аналітик» - Іванченко Костянтин.

На закритті VІ літньої хіміко-біологічної школи пролунало багато теплих слів вдячності від учасників школи директору ліцею, викладачам вузів та ліцею, співробітникам ліцею, батькам за надану можливість провести незабутній цікавий тиждень, який збагатив життя кожного яскравими подіями та враженнями.

 

 

Освітній проект у Польщі

 

 

Дніпропетровський обласний медичний ліцей-інтернат «Дніпро» – асоційована школа ЮНЕСКО, тому ліцеїсти беруть участь у багатьох міжнародних освітніх програмах. Зокрема, цього 2015 року п’ятьом учням ліцею випала нагода стати учасниками  освітнього проекту в Польщі, який був організований з ініціативи Міністерства освіти та науки України, а також Малої академії наук України.

Метою проекту було вивчення мови та культури поляків, поглиблення україно-польських зв’язків та ознайомлення із освітою та вищими навчальними закладами Польщі. З 22 по 29 червня 2015 року делегація учнів з кращих шкіл України мешкала у місті Пулави, відвідувала екскурсії та вивчала основи польської мови.

Незабутні враження залишили перш за все історичні міста Польщі – Люблін, Варшава, Казимеж Дольний,  подорожі якими організовувались майже щодня. Спершу ми відвідали Люблін, де провели цілий день, роздивляючись архітектуру, слухаючи розповідь екскурсовода пані Ані щодо легенд цього краю, його символіки та історії. Печальною, але цікавою ноткою виявився візит до концентраційного табору «Майданек», що його було створено нацистами підчас Другої світової війни на території Люблінського воєводства. А для тих, хто цікавиться польською освітою, була організована екскурсія до університету Марії Кюрі-Склодовської, який налічує 12 факультетів і є найбільшим університетом Польщі та до Люблінського католицького університету.

Наступною нас зустріла Варшава – світле та привітне місто, яке поєднало у собі велич багатовікової історії та енергію сучасності. Недарма символом цього міста є русалка. Наша делегація побачила прекрасний палац на воді (парк «Лазенки»), побудований гетьманом Станіславом Любомирським та перекуплений у 18 сторіччі королем Станіславом Августом Понятковським. Особисто мене вразили «співочі лавки», які при торканні до сенсорної кнопки починають грати мелодії відомих композиторів. Так, сидячи на лавочці, люди можуть слухати безсмертну класичну музику. Побували ми і у костьолі, де наразі зберігається серце Фредеріка Шопена – найвидатнішого польського композитора.

 

 

Далі на нас чекало невелике, проте дуже багатолюдне місто Казимеж Дольний. У Казимежі ми відвідали природничий музей, деякі костьоли, побачили польський етнофестиваль та покаталися на катері Віслою.

Не менш цікавими були і екскурсії самими Пулавами – туристичним містом, яке було засновано та зазнало найбільшого розквіту за часів князів Чарторейських, пам’ятники яким ми також побачили у Пулавах. Невимушена атмосфера, спокійні вулиці та затишні парки цього невеличкого міста стали майже рідними для мене.

Серед великих плюсів подорожі стало щоденне відвідання аквапарку Пулав, яке стало чудовим відпочинком після пішохідних екскурсій та уроків польської мови, на яких ми дізналися основи польської фонетики та навчилися найнеобхіднішим для туриста виразам.

За все це, за чудову організацію та прекрасні екскурсії, за ознайомлення з польською культурою та незабутній відпочинок ліцеїсти щиро дякують Безверхій Інні Іванівні, яка була головним ініціатором та куратором проекту, а також Чепурко Наталі Миколаївні, Мостовській Альоні Олександрівні та Гайдай Людмилі Миколаївні, супроводжувачам з Малої академії наук, які допомагали нам підчас перебування закордоном. Особисто я вважаю, що такі освітні проекти є не тільки корисними, але необхідними, адже ми не лише здобули знання та отримали насолоду, а й на власні осі побачили європейський рівень життя.          

 

                 За результатами участі в освітньому проекті дипломами було нагороджено: Мирошниченко Марину, Фроніна Дмитра, Сорокіна Анатолія.

Учениця 11-А класу Мирошниченко Марина

 

 

Робота V літньої хіміко-біологічної школи

(навчально-тренувальних зборів)

 

З року в рік, уже вп`яте поспіль,  медичний ліцей «Дніпро» за підтримки департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації впроваджує для своїх вихованців (з 15 по 19 червня 2015 року) проект «Літня хіміко-біологічна школа».

Всього за п’ять днів роботи літньої школи було реалізовано надзвичайно насичену програму. Високий рівень її виконання забезпечували науковці провідних вищих навчальних закладів та співробітники лікувальних установ міста Дніпропетровська, педагоги ліцею.

Цей захід проводився на виконання Регіональної цільової соціальної програми «Освіта Дніпропетровщини на 2013–2015 роки», затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради від 21 грудня 2012р. № 389-17/VI, та враховуючи  резолюції Генеральної Асамблеї ООН  щодо оголошення Десятиріччя освіти для сталого розвитку (2005-2015рр.), Міжнародного десятиріччя дій  «Вода  для  життя»  (2005–2015рр.), Міжнародного року світла та світлових технологій (2015р.), Міжнародного року ґрунтів (2015р.)

Урочисте відкриття відбулося за участю доктора медичних наук, професора ДЗ «ДМА» Родинського Олександра Георгійовича та директора ліцею Журавель Тетяни Олексіївни, які побажали натхнення та успіхів у науковому пошуку.

Були поставлені такі  завдання:

 • розвиток творчих здібностей та пізнавальної активності обдарованих учнів;

 • поглиблення знань з хімії, біології, екології, фізики, професійне самовизначення учнів;

 • формування резерву для участі в предметних олімпіадах, турнірах, творчих конкурсах;

 • вивчення історії та природи України, рідного краю, формування екологічної свідомості учнів, бережливого ставлення до природи;

 • формування потреби у здоровому способі життя;

 • формування лідерських якостей та навичок роботи в команді.

Із 34 обдарованих ліцеїстів сформовано три команди, які обрали собі назву, девіз та логотип («Геліос», «Світлячок» та «Спектр»). Всі діти були поселені у гуртожиток медичного ліцею та забезпечені чотириразовим повноцінним харчуванням. Протягом всієї роботи літньої школи команди змагалися у різних конкурсах та завданнях, заробляючи призові бали. Навчання, дослідження та поглиблення знань з профільних предметів діти поєднували з відпочинком та розвагами. Насамперед перед літньою школою стояло завдання розвитку пізнавальної активності учнів, і з перших днів роботи школи діти поринули у світ науки.

Учасникам V літньої хіміко-біологічної школи пощастило бути тими з небагатьох, хто спостерігав за роботою сучасного електронного мікроскопа. Діти відвідали лабораторію електронної та світлової мікроскопії медичної академії та прослухали лекцію професора ДЗ «ДМА», завідувача кафедри гістології Твердохліба Ігоря Володимировича на тему: «Використання новітніх технологій: електронної мікроскопії, тривимірного комп’ютерного моделювання в сучасних наукових медичних дослідженнях», під час якої дізнались про умови проведення наукових досліджень за допомогою унікального мікроскопа та підготовку гістологічних зрізів.

Навчальний етап продовжився лекцією доцента кафедри нормальної фізіології Мякушка Володимира Аркадійовича на тему: «Зорова сенсорна система людини».

Наступним кроком пізнавальної програми літньої школи був візит до Дніпропетровської міської клінічної лікарні №8. Разом з лікарем-офтальмологом Печерієм Вадимом Геннадійовичем, випускником і золотим медалістом медичного ліцею «Дніпро», ліцеїсти  поринули у захоплюючий світ новітніх технологій в області діагностики хвороб ока. Учасники школи мали нагоду оцінити на собі професійність і майстерність лікарів-офтальмологів медичного центру, які діагностували в усіх охочих стан зорової системи за допомогою найсучаснішого обладнання. Під час лекції лікаря-офтальмолога учні дізналися про різноманітність хвороб ока людини та сучасні методи лікування очей. Особливо ліцеїстам припали до душі корисні життєві поради Вадима Геннадійовича, його професіоналізм і цілеспрямованість!

Під час екскурсії до геолого-мінералогічного музею Національного гірничого університету учні -  учасники літньої школи прослухали лекцію співробітника музею Бойка Віктора Миколайовича про природне каміння, познайомились з величезним розмаїттям мінералів, гірських порід, руд, палеонтологічних знахідок, представлених у колекції музею. Екскурсія до  музею не тільки поглибила знання учнів з природничих наук, але й надала можливість розширити свої знання з мінералогії.

Змістовна лекція та цікава навчальна екскурсія до парку ім.Т.Г.Шевченка, яку провів проректор з навчальної роботи НГУ, кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент Хоменко Юрій Тимофійович, надала можливість ліцеїстам дізнатися про тектонічну будову Українського кристалічного щита та на власні очі побачити ознаки того, як протягом тисячоліть під дією річки Дніпро змінювався ландшафт одного з трьох пагорбів Дніпропетровська та формувалися ґрунти.

Захоплюючі лекції на базі Дніпровсько-Орільського заповідника прочитано кандидатом біологічних наук, доцентом  ДНУ ім.О.Гончара Манюком Вадимом Володимировичем та науковим співробітником заповідника Ганжею Дмитром Сергійовичем. Було розглянуто теми: «Природничі особливості заповідних територій Приорілля», проведено навчальну екскурсію у Дніпровсько-Орільському заповіднику, регіональному ландшафтному парку «Дніпровські ліси» і навчальний практикум по визначенню ендемічних рослин. В межах навчальної програми на базі заповідника ліцеїсти ознайомились з луговими зонами, лісостепом, побачили плавні, болота та річку Протач.

Учасники літньої школи мали можливість ознайомитись з перлиною Дніпропетровщини – озером Солоний лиман та роботою бальнеологічної лікарні-санаторію «Солоний лиман». Учні на власні очі побачили роботу окремих підрозділів лікарні та спеціального грязесховища, яке забезпечує збереженість лікувальних властивостей грязей впродовж тривалого часу.  У терапевтичному відділенні лікарні ліцеїсти зустрілися із бійцями АТО, які  проходять курс реабілітації та подякували їм за хоробрість, відчайдушність та патріотизм й подарували корисні речі. Також побували на березі солоного озера та відчули цілющу енергетику його лікувальних грязей.

 

 

Цікаві екскурсії ліцеїсти поєднували із навчальною діяльністю на базі ліцею. Вчителями ліцею Машкіною Тетяною Володимирівною та Роман Оленою Василівною були проведені лабораторні практикуми з хімії на тему «Визначення вмісту іонів Са і Mg в ґрунті трилонометричним методом» і біології на тему «Дослідження властивостей хлорофілу методом паперової хроматографії». Під час інтелектуальної гри «Магія хімії» були продемонстровані чудеса хімії. Присутні побачили  експерименти: вибух кульки з воднем, «змійка» з глюконату кальцію, горіння лікоподію (пилка плауна булавовидного), «вулкан» з біхромату амонію, «невидимі чорнила», «горіння» грошової  купюри, реакція розкладу перекису водню у присутності миючого розчину, що спричинило бурхливе виділення піни, замерзання кульки та квітки в рідкому азоті. Присутні не тільки спостерігали  за різноманітними  експериментами, але й намагалися пояснити їх природу. Учителі ліцею Фроніна Анастасія Семенівна, Роман Олена Василівна та Шульженко Наталія Миколаївна   провели брейн-ринг, присвячений Міжнародному року світла та світових технологій та Міжнародному року ґрунтів. Обравши капітанів, всі три команди змагалися між собою, перемогу виборов «Геліос». Завдяки цьому заходу учні дізнались щось нове для себе, знайшовши відповіді на цікаві питання.

 

 

Науково-пошукову та навчальну діяльність слухачі літньої хіміко-біологічної школи поєднували з відпочинком, розвагами, інтерактивними іграми, які теж мали змагальний характер. На початку роботи табору для дітей було організовано вечір «Багатогранність наших талантів». Капітани разом зі своїми командами представляли учасників команд, їхні позитивні якості, захоплення, досягнення та  виконали номери художньої самодіяльності.

Діти краще познайомилися один з одним, зміцнили стосунки у команді, дізналися про таланти та обдарування учасників літньої хіміко-біологічної школи.

Наступним етапом програми було відвідування тренінгу «Секрети успіху» на базі ліцею, організаторами якого були Куліченко Лілія Дмитрівна та Зюзь Вікторія Валеріївна. Викладачі розкрили основні аспекти успіху: мета, схема досягнення успіху, сила волі, відповідальність, працьовитість, наполегливість, захоплення справою, позитивність.

 

 

У IT-школі «Смарт», ліцеїсти познайомилися із сучасними технологіями та дізналися про їх використання у робототехніці та медицині. Там же учасникам школи запропонували спробувати себе в новій справі – миловарінні, хімізм процесу якого вони вивчали.

 

 

Організатори не обійшли увагою дуже актуальне зараз для українців питання – вільне володіння англійською мовою. То ж, учні прослухали лекцію та взяли участь у тренінгу з англійської мови, яку провела доцент кафедри прикладної лінгвістики та методики вивчення іноземних мов Дніпропетровського університету ім.Альфреда Нобеля, кандидат філологічних наук Кабанова Марина Романівна. Асистував їй студент третього курсу Максим Корнієнко. Він, до речі, був куратором підготовки наукової доповіді нашої учениці Марини Мірошниченко про функціональні особливості зорової сенсорної системи, яка презентована англійською мовою. Підбиваючи підсумки, було зазначено, що в наш час іноземні мови — це важливий фактор, без якого важко стати успішною людиною.

У той же день учасники школи вирушили на турбазу «Росинка», що знаходиться неподалік села Орлівщина, де провели наукову конференцію «Унікальні оптичні системи, що забезпечують зір тварин і людини». Кожна команда зазделегідь отримала свою  тему, яку намагалася розкрити («Будова ока людини як неперевершена природна оптична система», «Функціональні особливості світлосприймаючого аппарату ока», «Досягнення людства з профілактики та лікування захворювань ока»). Розглянуті питання є актуальними, адже багато людей страждають захворюваннями зорової системи. На завершення вчитель-методист Фроніна Анастасія Семенівна провела  мініолімпіаду  з офтальмології, адже це була одна з провідних тем літньої хіміко-біологічної школи. Всі три групи гідно відповідали і змогли себе проявити. А найкращими стали Аміс Дар’я  та Сорокін Анатолій.

В кінці роботи літньої школи наші учні позмагалися з боулінгу в  ТРК «Приозерний»

Щовечора учасники команд підводили підсумки дня, працювали в командах над виконанням отриманих індивідуальних завдань та оформлювали інформаційні листівки, які наступного дня оцінювались безпристрасним журі.

Наприкінці роботи літньої хіміко-біологічної школи було підведено підсумки та директор медичного ліцею Тетяна Олексіївна Журавель вручила сертифікати всім учасникам проекту та дипломи переможцям. За підсумками V літньої хіміко - біологічної школи  2015р. командою переможцем стала команда «Геліос», капітан команди Аміс Дар’я, куратор групи Михайличенко А.Є.; команда «Світлячок», капітан команди Мірошниченко Марина, куратор групи Слугіна А.О.,  посіла ІІ місце; команда «Спектр», капітан команди Мілкова Марія, куратор групи Тагір`янова А.В.,- ІІІ місце.

 Також були визначені переможці літньої школи за номінаціями:

«Кращі знавці  хімії та біології»

команда «Геліос»;

 «За ініціативність та активність»

Заяць Валерія (команда «Спектр»), Підгребельний Дмитро («Світлячок»);

 «Кращій капітан»

Аміс Дар’я  (команда «Геліос»);

«За фотомайстерність»

Шевченко Руслана (команда «Спектр»);

«За майстерність упорядкування свого простору»

Заяць Валерія, Руденко Карина, Руденко Христина (всі – команда «Світлячок»);

«За значний особистий внесок при підготовці репортажів»

Бондар Анастасія (команда «Геліос»);

«За лідерство та результативність»

Мірошниченко Марина (команда «Світлячок»);

«За творче перевтілення у сценічний образ»

Мєрков Костянтин (команда «Світлячок»).

На закритті V літньої хіміко-біологічної школи пролунало багато теплих слів вдячності від учасників школи директору ліцею, викладачам вузів та ліцею, співробітникам  ліцею, батькам за надану можливість провести незабутній цікавий тиждень, який збагатив життя кожного яскравими подіями та враженнями.

 

 

І влітку до школи!

(БІОшкола-2014)

Вже після останнього дзвоника навчального року учням медичного ліцею «Дніпро» Власову Іллі, Фроніну Дмитру та Мирошниченко Марині пощастило і влітку відвідувати Біошколу-2014, організаторами якої стали: ГО «Ноосфера», ННЦ «Інститут біології», Корпорація «Науковий парк Київський національний університет імені Тараса Шевченка» за підтримки Національного центру «Мала академія наук України» та Міністерства освіти і науки України.

Біологічна школа – це тиждень (17 – 23 серпня 2014 року), присвячений практичному вивченню основних напрямків біології. Викладачі школи – це висококваліфіковані викладачі і науковці Інституту біології, члени журі Всеукраїнських біологічних олімпіад, турнірів та змагань наукових проектів. Школа є чудовою нагодою ознайомитися у провідному університеті України на практиці з сучасною біологією, її досягненнями та перспективами, поглибити знання школярів, впевнитися у виборі спеціальності для вступу в медичну академію та університет, поспілкуватися з однодумцями.

З великим задоволенням згадують літню школу наші ліцеїсти:

В перший же день, 17 серпня, після реєстрації та поселення учнів у гуртожиток Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка, відбулося урочисте відкриття, на якому учнів 10-11-х класів привітали координатор Біошколи, доцент ННЦ «Інститут біології», президент ГО «Ноосфера» Чернинський А.О.; головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України Фіцайло С.С.

Яскраві враження залишила перша лекція з вірусології, яку проводив доцент кафедри вірусології ННЦ «Інститут біології» Компанець Тарас Анатолійович Ліцеїсти дізналися про особливості будови вірусів, шляхи їхнього проникнення в організм та як взаємодіє організм людини із вірусом. Наступна лекція Чернинського Андрія Олександровича була присвячена ролі статистичного аналізу в біології та видам обробки інформації. Дуже насиченим та корисним виявився перший день біологічної школи.

На другий день учасників біошколи було поділено на п’ять груп. Перша група, до складу якої входили учні медичного ліцею, відправилася на лекцію з ботаніки. Кандидат біологічних наук, член журі Всеукраїнської олімпіади з біології та Турніру юних біологів Тарєєв Андрій Сергійович цікаво розповідав про особливості будови грибів, вищих спорових рослин та квіткових рослин, звертав увагу на незвичайні властивості цих організмів. На практичній частині занять учні самостійно робили препарати з наданих рослин, роздивлялись їх під мікроскопом.

Третій день був присвячений зоології безхребетних, за що ліцеїсти дуже вдячні доценту кафедри екології та охорони навколишнього середовища Горобчишину Володимиру Анатолійовичу та аспіранту кафедри зоології Світіну Роману Сергійовичу, які розповідали про науку етологію, особливості життєдіяльності безхребетних тварин, а також про шляхи поширення та небезпеку паразитичних хробаків. Практичні заняття з розтину виноградних равликів та показовий розтин жаби ще більше поглибили знання учнів щодо будови молюсків та амфібій, а гельмінти під мікроскопом вразили своїм різноманіттям і складними життєвими циклами.

Четвертий день біошколи відзначився лекцією зовсім іншого характеру, адже ліцеїсти вивчали біохімію під керівництвом асистента кафедри біохімії Моргаєнка Олексія Олександровича, який не тільки підготував цікавий теоретичний матеріал, а й додав незабутньої практики: учні проводили якісні реакції на органічні сполуки, серед яких біуретова, ксантопротеїнова, реакція Адамкевича та інші. Також всіх вразив електрофорез! Ліцеїсти приймали безпосередню участь у цьому процесі: готували і вносили в розчин об’єкти досліду.

На п’ятий лекційний день учні біологічної школи відвідали лекцію молодшого наукового співробітника науково-дослідного сектору зоології та екології ННЦ «Інститут біології» Горобця Леоніда Вікторовича. Викладач ознайомив ліцеїстів із будовою черепу риб, скелету кілевих птахів, взаємозв’язком будови і функцій цих тварин. Також він висвітлив основні етапи еволюції живих організмів. Виявляється, що у тварин існує чотири різні типи хребців, а птахам важко опускати крила через великий тиск під ними… До речі, учні власноруч зробили птаха, точніше, змоделювати його скелет із кісточок, які видав викладач. Потім учасники школи розглядали колекцію мінералів та скам’яніли рештки організмів, яка була представлена в лекційній аудиторії. Вночі всім снився цей день у біологічній школі.

Шостий день запам’ятався цікавою лекцією асистента кафедри мікробіології та загальної імунології Юміної Юлії Михайлівни. Вона провела цілий практикум з біології мікроорганізмів, на якому учні працювали з бактеріями, навчалися готувати і досліджувати найрізноманітніші препарати: «висяча крапля», «роздавлена крапля» тощо. Для ліцеїстів ця лекція виявилася однією із найкращих. З теоретичної частини учні дізналися про особливості пивоваріння та виноробства, адже у цьому процесі беруть участь дріжджові гриби. Також учасники школи переглянули навчальний фільм про епідемію чуми в Середньовіччі, в якому розповідалося про збудників цього захворювання, його небезпеку і переносників.

Наступив останній день у Біошколі. Після сніданку, як і завжди, лекції. Доцент кафедри загальної і молекулярної генетики ННЦ «Інститут біології» Афанасьєва Катерина Сергіївна присвятила свою лекцію з генетики особливостям спадковості і передачі генетичної інформації, ліцеїсти поринули у надзвичайний світ РНК та ДНК.

Лекція провідного наукового співробітника відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України, професора Досенко Віктора Євгеновича докладно роз’яснила учням особливості психофізіологічних процесів нашого організму. Ліцеїсти дізналися про вплив алкоголю, куріння і наркотиків на нервову систему підлітків, про природу цих залежностей і про основні види психічних розладів.

Урочистою церемонією закриття та нагородженням ліцеїстів сертифікатами завершила свою роботу ІV Літня біологічна школа 2014.

Учні медичного ліцею «Дніпро» висловлюють щиру подяку організаторам, викладачам і кураторам Біошколи – 2014 за цікавий навчальний матеріал, невичерпну енергію лекторів та практичні заняття, які так потрібні юним біологам! У свою чергу ліцеїсти обіцяють робити все можливе, щоб Україна показувала себе якомога найкраще на біологічних олімпіадах та турнірах світового масштабу!

 

Власов Ілля, Мірошниченко Марина, Фронін Дмитро,

учні Дніпропетровського обласного медичного

ліцею-інтернату «Дніпро»

 

Робота ІV літньої хіміко-біологічної школи

(навчально-тренувальних зборів)

 

З 23 червня по 27 червня 2014р. за ініціативи директора Дніпропетровського обласного медичного ліцею-інтернату «Дніпро», кандидата хімічних наук, доцента ДМА, заслуженого працівника освіти України Журавель Тетяни Олексіївни та за підтримки департаменту освіти та науки Дніпропетровської обласної ради, Дніпропетровської медичної академії і батьків було відкрито IV літню хіміко-біологічну школу для 30 обдарованих учнів ліцею. Відкрили роботу літньої хіміко-біологічної школи директор ліцею Журавель Тетяна Олексіївна та доктор біологічних наук, професор ДЗ «ДМА», завідувач кафедри медичної біології, фармакогнозії та ботаніки Гарець Віра Іванівна, які побажали натхнення та успіхів у науковому пошуку.

Тема навчально-тренувальних зборів – «Багатогранний світ живої і неживої природи та її вплив на розвиток людини». Директором медичного ліцею Т.О.Журавель, методистами ліцею А.С.Фроніною та О.В.Роман разом з науковцями  медичної академії та ДНУ ім.О.Гончара було розроблено програму літньої хіміко-біологічної школи  і   поставлено низку завдань:

 • розвиток творчих здібностей та пізнавальної активності обдарованих учнів;

 • поглиблення знань з хімії, біології, екології, фізики, професійне самовизначення учнів;

 • формування резерву для участі в предметних олімпіадах, турнірах, творчих конкурсах;

 • вивчення історії та природи України, рідного краю, формування екологічної свідомості учнів, бережливого ставлення до природи;

 • формування потреби у здоровому способі життя;

 • формування лідерських якостей та навичок роботи в команді.

30 обдарованих ліцеїстів було сформовано в 3 команди, які обрали собі назву, девіз та логотип («Плюмбум», «Панда» та «Мурашник»). Всі діти були поселені у гуртожиток медичного ліцею та забезпечені триразовим повноцінним харчуванням. Протягом всієї роботи літньої школи команди змагалися у різних конкурсах та завданнях, заробляючи призові бали. Навчання, дослідження та поглиблення знань з профільних предметів діти поєднували з відпочинком та розвагами.

Обдарованим учням пощастило прослухати лекції провідних науковців Дніпропетровського регіону, відвідати лабораторні практикуми на базі вищих навчальних закладів. Насамперед перед літньої школою стояло завдання розвитку пізнавальної активності учнів, і з перших днів роботи школи діти поринули у світ науки.

У санітарно-гігієнічному корпусі медичної академії, який був побудований понад 100 років тому, для ліцеїстів була прочитана лекція викладачем медичної Колосовою Іриною Іванівною на тему: «Лікувальна дія рослин: живе лікується живим». Учні дізнались, що діючі речовини лікарських рослин мають низку переваг перед синтетичними хімічними речовинами, оскільки мають широкий спектр дії, а також набули інформацію про фітотерапію та користь польових, лісових та болотяних рослин. Також учасники літньої хіміко-біологічної школи  взяли участь у лабораторному практикумі, де дізналися багато цікавого про лікарські рослини та їх застосування, збагатили знання про морфологічну будову лікарських рослин, про особливості збору рослин та виготовлення гербарію, мали нагоду позмагатися з знаннях з ботаніки, взяти участь у різноманітних конкурсах.

Школярам ІV літньої хіміко-біологічної школи пощастило бути тими з не багатьох, хто спостерігав за роботою сучасного електронного мікроскопа. Діти разом з директором ліцею Журавель Т.О. відвідали лабораторію електронної та світлової мікроскопії медичної академії та прослухали лекцію професора ДЗ «ДМА», завідувача кафедри гістології  Твердохліба Ігоря Володимировича на тему: «Використання новітніх технологій: електронної мікроскопії, тривимірного комп’ютерного моделювання в сучасних наукових медичних дослідженнях», під час якої дізнались про умови проведення досліджень за допомогою унікального мікроскопа та підготовку гістологічних зрізів.

У ботанічному саду ДНУ ім.О.Гончара, який було засновано в 1953 році,  діти прослухали лекцію кандидата біологічних наук, доцента ДНУ ім.О.Гончара Кабари А.М. на тему: «Особливості ботанічних садів, їх роль і значення у збереженні розмаїття рослинного світу». У ботанічному саду налічується більше 1055 видів дерев та кущів, а вік найстаршої рослини складає 95 років. Згодом вони побували на екскурсії «Ознайомлення з флорою Придніпровського регіону» і побачили розмаїття рослин.

В Дніпропетровському національному університеті ім.О.Гончара на кафедрі фізики твердого тіла та оптоелектроніки факультету фізики, електроніки та комп’ютерних систем, яка була організована у 1936 р. Ю.С.Коломойцевим та О.Ю.Гудзиним, учні прослухали лекцію завідувача кафедри, доктора фізико-математичних наук, професора Трубіцина Михайла Павловича на тему: «Вирощування та використання монокристалів в оптичній електроніці». З лекції науковця учні дізналися, чим займається кафедра, що собою являє сучасна оптоелектроніка, як вона пов’язана з кристалографією, які спеціальні курси організовані на факультеті та напрямки наукових пошуків студентів та педагогів кафедри. Особливо цікавою була розповідь про напрямки науково-дослідницьких робіт кафедри: синтез кристалічно активних діелектриків та нанотехнології.

Ліцеїсти побували на практикумі з фізики, який проводився під керівництвом професорів Попова Сергія Олексійовича та Агаркова Костянтина Володимировича. Ліцеїсти отримали нові знання в галузі фізики, зокрема тих розділів, що стосуються діелектриків, напівпровідників та кристалографії. Учні дізналися, які нові матеріали застосовуються в оптоелектроніці, про принцип дії суперйонної провідності, про ефекти діелектриків-кристалів. Діти прослухали лекцію про монокристали, особливості їх вирощування та хімічної будови. Вони мали унікальні можливість спостерігати за самим процесом вирощування кристалів та побачили зразки, які співробітники кафедри виростили самостійно в спеціальних електропечах. Наприкінці екскурсії на кафедру Сергій Олексійович розповів учням про активні діелектрики, явище подвійного заломлення променя, про електрооптичний, піроелектричний ефекти та п’єзоефект. Останній має великий спектр дії у різноманітних медичних приладах.

Закріпити свої знання з кристалографії учасники літньої хіміко-біологічної школи змогли на екскурсії до геолого-мінералогічного музею Національної гірничої академії, яку провів Віктор Миколайович Бойко. Дітей вразили своєю надзвичайною красою дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння, різноманітність кристалів та їх форм, експонати різних геологічних епох. Досвідчений екскурсовод розповів, що музей був відкритий у 1901 році, занурив учнів у дивовижний світ кристалів, продемонстрував найбільший в Україні кристал малахіту, показав колекцію мікроскопів.

Під час навчальної екскурсії до Дніпропетровського державного аграрного університету ліцеїсти прослухали лекцію доцента кафедри екології Бондар Галини Олександрівни на тему: «Вплив сонячної енергії на життя планети». З лекції викладача діти дізналися про різницю понять «екологія» та «охорона природи», про стан ґрунтів України, про властивості ґрунтів та їх зв’язок з кліматом.

Галина Олександрівна розповіла учням про взаємозв’язки організмів з навколишнім середовищем, про вплив сонячного випромінювання на живу природу, а також про ерозію ґрунтів та проблему висушування боліт. Діти побачили зразки ґрунтів з різних природних зон та ознайомились з процесами рекультивації.

На цікавому лабораторному практикумі, який проводили аспірант кафедри екології Лядська Інна Вікторівна та магістр кафедри екології Ющенко Ольга Миколаївна, учасники школи визначали вміст нітратів у різних групах овочевих культур, та виявили, що томатний сік та буряки містять найбільшу кількість нітратів.

Продовжуючи знайомство з вищими навчальними закладами, науковими пошуками провідних кафедр вишів, ліцеїсти відвідали кафедру мікробіології ДНУ ім.О.Гончара. Доцент кафедри мікробіології Соколова Ірина Євгеніївна виступила на тему: «Сучасні аспекти біотехнологічних досягнень в Україні», розповіла дітям про біотехнології, їх різноманітність та сфери застосування. Учні дізналися про кріобіологію та метод бактеріологічного синтезу різних гормонів та ферментів, які життєво необхідні організму людини. Ліцеїсти побачили у мікроскоп еукаріотичні (інфузорія туфелька) та прокаріотичні (стафілокок) організми, а також зразки різноманітних грибів та бактерій в чашках Петрі. Майбутні лікарі побачили зону пригнічення росту мікроорганізмів під впливом різних антибіотиків і навчилися визначати, які препарати можна застосовувати для лікування.

 

Викладач кафедри мікробіології Гаврилюк Вікторія Григорівна розповіла про світ мікроорганізмів: вірусів, бактерій, грибів та їх взаємодію з організмом людини. По закінченню теоретичної частини на лабораторному практикумі учні вивчали будову та різноманітність мікроорганізмів, на власні очі побачили мікроорганізми, які знаходяться у річці Дніпро.

Доценти  кафедри мікробіології ДНУ ім.О.Гончара Голодок Л.П, Грибаль О.А. та Жерносекової Г.В. розповіли про новітні досягнення сучасних біотехнологій та їх використання на практиці, зокрема, у медицині, сільському господарстві, харчовій промисловості та точній електроніці.

Цікавою та пізнавальною виявилася екскурсія до зоологічного музею ДНУ ім.О.Гончара, яку провів екскурсовод Черниш Сергій Васильович. Під час заходу діти познайомились з різними експонатами музею, дізнались про поведінку, морфологічні й анатомічні особливості  представлених тварин.

Науково-пошукову та навчальну діяльність слухачі літньої хіміко-біологічної школи поєднували з відпочинком, розвагами, інтерактивними іграми, які теж мали змагальний характер. На початку роботи табору для дітей було організовано вечір знайомств «Багатогранність наших талантів». Капітани разом зі своїми командами представляли учасників команд, їхні позитивні якості, захоплення, досягнення та проходили інтелектуальні змагання. Діти краще познайомилися один з одним, зміцнили стосунки у команді, дізналися про таланти та обдарування учасників літньої хіміко-біологічної школи.

Беручи участь в інтерактивній грі «Світ мінералів» на базі медичного ліцею «Дніпро», яку проводила психолог ліцею Зюзь В.В., команди продемонстрували колективізм, знання літератури та музичних композицій, які мають відношення до кристалографії, вміння швидко розпізнавати різні мінерали та ювелірні вироби з них.

Один день роботи літньої хіміко-біологічної школи був присвячений патріотичному вихованню та краєзнавчій освіті. Діти взяли участь у навчальній програмі на тему: «Історія та культурна спадщина Дніпропетровського району» та відвідали  навчальну екскурсії до с.м.т.Петриківки та хутору Галушківки. Під час переїзду до Петриківки діти поринули в минуле Дніпропетровщини. Екскурсовод Світлана Миколаївна Бондаренко, науковий співробітник музею «Літературна Дніпропетровщина», розповіла історію рідного міста від епохи перебудови до сьогоднішніх днів. Діти дізналися про історію деяких вулиць та будівель, відкрили для себе цікаві факти з біографії відомих людей, які жили, працювали або просто були гостями міста Дніпропетровська.

Знайомство з Петриківкою розпочалося з відвідування музею Федора Панка, українського майстра народного декоративного розпису та декоративного мистецтва, заслуженого діяча мистецтв УРСР,  де екскурсовод Валентина Федорівна Панко розповіла про життя і творчість Федіра Савича Панка, показала його роботи і вироби інших майстрів. Діти ознайомилися з технікою малювання петриківського розпису, побачили пензлик з котячої шерсті – кошачку, який є найкращим засобом для роботи над малюнком. Ліцеїсти дізналися, що петриківський розпис внесено до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, та побачили особливість цього населеного пункту – малюнки у стилі петриківського розпису на парканах, будинках, магазинах та будівлях місцевого самоврядування.

На екскурсії до Петриківського музею етнографії, побуту та народно-прикладного мистецтва, заснованого Федором Савовичем Панком, учасникам вдалося не тільки подивитися на експонати музею, а й власноруч спробувати зробити малюнок петриківським розписом під керівництвом досвідчених майстрів. Кожен учень зробив свій власний малюнок, який забрав із собою – на згадку. Команди побачили роботи таких талановитих майстрів, як Семен Данилейко, Павло Кравець, Параска Павленко, Татяна Пату, Василь Соколенко та інших.

Після майстер-класу учні попрямували до хутору Галушківки, відродженого місця запорізького козацтва, де послухали розповідь про життя козаків в давнину, їхній побут, подивилися виставу, на якій козаки вправно їздили верхи, безстрашно справлялись з різними видами зброї (ожига, рогач, келип), відвідали козацької страви  та взяли участь у «козацьких розвагах», пов’язаних з фізичною активністю та спритністю.

В кінці роботи літньої школи учні  відвідали київській виставку живих тропічних метеликів у торговельному центрі «Приозерний» та позмагалися у боулінгу.

На виставці живих  метеликів ліцеїсти побачили більше 50 видів метеликів Південно-Східної Азії, Південної Америки, Індії, Філіппін, Галапагоських островів. Також діти мали змогу спостерігати за процесом народження дорослої особини з лялечки, потримати в руках дивовижних екзотичних метеликів.

Літня хіміко-біологічна школа була організована для всебічного розвитку обдарованих дітей, у тому числі і фізичного. Так, було організовано командні змагання з боулінгу, на яких всі отримали багато позитивних вражень.

Щовечора учасники команд підводили підсумки дня, працювали в командах над виконанням отриманих індивідуальних завдань та оформляли інформаційні листівки, які наступного дня оцінювались безпристрасним журі.

Наприкінці роботи літньої хіміко-біологічної школи було підведено підсумки та директор медичного ліцею Тетяна Олексіївна Журавель вручила сертифікати всім учасникам проекту та дипломи переможцям. За підсумками ІV літньої хіміко-біологічної школи  2014 року командою переможцем стала команда «Плюмбум», капітан команди Островська Євгенія, куратор групи Макаренко Ю.С.; команда «Панда», капітан команди Матузевич Поліна, куратор групи Михайличенко А.Є.,  посіла ІІ місце; команда «Мурашник», капітан команди Сорокін Анатолій, куратор групи Машкіна Т.В.,- ІІІ місце. Також були визначені переможці літньої школи за номінаціями :

«Кращій знавець хімії»:

Власов Ілля, учасник команди «Панда»;

«Кращій знавець біології»:

Власов Ілля, учасник команди «Панда»;

Коба Валентина, учасниця команди «Мурашник»;

Островська Євгенія, учасниця команди «Плюмбум»;

«Кращій капітан»:

Островська Євгенія, капітан команди «Плюмбум»;

«За творчість та ініціативність»:

Мірошниченко Марина, учасниця команди «Панда»;

Аміс Дар’я, учасниця команди «Плюмбум»;

«За кращу фотомайстерність»:

Новицький Владислав, учасник команди «Мурашник»;

«За кращу художню майстерність»:

Шевченко Руслана, учасниця команди «Панда»;

«За підтримку іміджу ліцею отриманими знаннями»:

Побережна Маргарита, учасниця команди «Мурашник».

На закритті ІV літньої хіміко-біологічної школи пролунало багато теплих слів вдячності від учасників школи директору ліцею, викладачам вузів та ліцею, співробітникам ліцею, батькам за надану можливість провести незабутній  цікавий тиждень, який збагатив життя кожного яскравими подіями та враженнями.

 

 

ІІІ літня хіміко-біологічна школа-2013

 

Відкриття ІІІ літньої хіміко-біологічної школи, червень 2013р.

 

За ініціативи директора Дніпропетровського обласного медичного ліцею-інтернату «Дніпро», кандидата хімічних наук, доцента Дніпропетровської медичної академії, заслуженого працівника освіти України Тетяни Олексіївни Журавель та за підтримки департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації, з 17 червня по 21 червня 2013р. на базі ліцею було проведено ІІІ літню хіміко-біологічну школу.

Літня хіміко-біологічна школа проводилась в межах 2013 року − Міжнародного року співробітництва в галузі водних ресурсів, Міжнародного десятиріччя дій «Вода для життя», десятиріччя ЮНЕСКО «Освіта для сталого розвитку» (2005-1015рр.).

Тема літньої хіміко-біологічної школи: “Особливості степової зони України і Дніпропетровщини. Водні ресурси.”

До складу літньої школи увійшли 40 обдарованих учнів 9-10-х класів медичного ліцею-інтернату «Дніпро», які мали можливість взяти участь у тренувальних зборах з метою поглибленого вивчення профільних для медичного ліцею природничих дисциплін. Ліцеїсти з міст і сіл області були забезпечені безкоштовним проживанням у гуртожитку ліцею та чотириразовим повноцінним харчуванням.

Перед літньою школою були поставлені високі, але досить конкретні цілі:

 • розвиток творчих здібностей та пізнавальної активності обдарованих учнів, набуття практичних навичок збору, класифікації та аналізу зразків природних об’єктів;

 • поглиблення знань з хімії, біології, екології, фізики, професійне самовизначення;

 • вивчення історії та природи України, рідного краю, формування екологічної свідомості ліцеїстів, бережливе ставлення до природи;

 • формування резерву для участі в предметних олімпіадах, турнірах, творчих конкурсах;

 • формування потреби у здоровому способі життя;

 • формування лідерських якостей та навичок роботи в команді.

Навчальний практикум в ботанічному саду ДНУ ім.О.ГончараПрактикум проводить професор Зайцева І.О.Відкриття вже традиційної ІІІ-ої хіміко-біологічної школи відбулося в межах роботи ліцею як експериментального закладу Всеукраїнського рівня за темою «Розробка інноваційного комплексу профільного навчання і ефективність його реалізації в умовах безперервної медичної освіти». Про безперервність медичної освіти у ліцеї, наступність профільної та базової медичної освіти у стінах Дніпропетровської медичної академії свідчить і те, що активну участь у методичному забезпеченні школи, розробці її програми взяли провідні науковці медичної академії професор, доктор медичних наук, завідувач кафедрою медичної біології, фармакогнозії, медичної ботаніки Гарець В.І. і професор, доктор медичних наук, завідувач кафедрою фізіології Родинський О.Г. І відкриваючи ІІІ літню хіміко-біологічну школу, вони побажали її учасникам успіхів і натхнення у досягненні поставлених цілей

Протягом п’яти незабутніх днів учні-учасники школи взяли активну участь у найрізноманітніших навчальних і пізнавальних заходах. Під час навчальної програми на базі ботанічного саду ДНУ ім.О.Гончара професором, доктором біологічних наук Зайцевою Іриною Олексіївною було прочитано лекцію на тему: «Особливості ботанічних садів, їх роль і значення у збереженні розмаїття рослинного світу» та проведено екскурсію, під час якої учні дізналися про історію заснування ботанічних садів міст України (Київ, Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Одеса). Навчальний практикум проведено за різними секторами ботанічного саду – кленовий, сосновий, вересковий, зона лікарських, вічнозелених рослин.

У перший день роботи літньої школи всі її учасники відвідали Храм на честь ікони Божої Матері «Іверської», одного з духовних центрів міста, дізналися про історію заснування храму. Багато питань задавали діти щодо десяти християнських заповідей, головних чеснот християнина – віру, надію, любов. Ліцеїсти змогли почути відповіді на запитання, які давно цікавили їх як майбутніх лікарів, наприклад, щодо клятви Гіппократа.

Лекція к.б.н. Манюка В.В на базі Дніпровсько-Орільського заповідникаНавчальна екскурсія на очисні споруди ДніпропетровськаЗахоплюючі лекції на базі Дніпровсько-Орільського заповідника було прочитано кандидатом медичних наук, доцентом ДНУ ім.О.Гончара Манюком Вадимом Володимировичем та науковим співробітником заповідника Ганжою Дмитром Сергійовичем. Було розглянуто теми: «Природничі особливості заповідних територій Приорілля», «Особливості заповідних територій Приорілля», проведено навчальну екскурсію «Ознайомлення з Дніпровсько-Орільським заповідником, регіональним ландшафтним парком «Дніпровські ліси» і навчальний практикум – збір рослин та виготовлення гербарію. Для кожної групи учнів розроблено окрему тему практичних занять: «Гігрофіли заповідної зони», «Рослини степової зони», «Лікарські рослини». В межах навчальної програми на базі заповідника ліцеїсти ознайомились з луговими зонами, лісостепом, побачили плавні, болота та річку Протач. У заповідній зоні їм пощастило побачити гадюку степову, гніздо зяблика, соколине гніздо, багато рослин, занесених до Червоної Книги Украйни, ендеміків та навіть рослини, вік яких вимірюється століттями.

Навчальна екскурсія на водоочисні споруди Дніпропетровська мала особливе екологічне значення. Працівники Південної станції аерації Ващенко Лідія Миколаївна та Барабанщикова Тетяна Михайлівна розповіли про процес очищення стічних вод мегаполіса і відповіли на запитання допитливих учнів медичного ліцею. На станції аерації ліцеїсти на власні очі побачили процес очищення води: шлях стічних вод від споживачів, по колекторах через насосні станції водовідведення до очисних споруд, механічне очищення на пісколовках та первинних відстійниках, проходження вод через споруди біологічного очищення. А в лабораторії контролю якості очищеної води - одній з найкращих в Україні, ліцеїсти змогли впевнитися в чистоті тієї води, яка потрапляє до Дніпра.

Один з днів літньої школи можна назвати музейним. Музеї вищих навчальних закладів Дніпропетровська – зоологічний музей ДНУ ім.О.Гончара і геологічний музей Гірничого університету розчинили свої двері поперед ліцеїстами, а досвідчені екскурсоводи повідали учням багато цікавого з миру живої і неживої природи.

Навчальна екскурсія до перлини Дніпропетровщини – Солоного лиману та бальнеологічної лікарні санаторію «Солоний лиман» не тільки поглибила знання учнів з природничих наук, але й надала можливість ліцеїстам сформувати своє свідоме ставлення до майбутньої професії лікаря, ознайомитися з системою роботи лікарні. Діти босоніж могли пройтися по озеру з лікувальною гряззю, попити воду з прісного джерела, та відібрати зразки води для проведення лабораторних робіт з хімії.

Цікаві екскурсії ліцеїсти поєднували із навчальною діяльністю на базі ліцею. Вчителями ліцею було проведено лабораторний практикум з хімії (вчитель Роман Олена Василівна), на якому учні змогли перевірити жорсткість води з різних джерел та вимірювали її кислотність на переносному pH-метрі, користуючись одним з методів титрування – триолометричним; з біології (вчителі Фроніна Анастасія Семенівна, Машкіна Тетяна володимирівна, Сідь Ірина Станіславівна), де учні навчалися робити гербарії рослин, визначати рослини за довідниками. На лабораторному практикумі з фізики (вчитель Шульженко Наталія Миколаївна) учні визначали поверхневий натяг води методами крапельного відриву і підняття рідини в капілярі, порівнювали поверхневий натяг води із натягом мильного розчину, розчина хлориду натрію і спирту.

 Під час екскурсії до перлини Дніпропетровщини – озера Солоний лиман Бальнеологічна лікарня санаторіюНа хімічному турнірі, який проведено в межах міжнародного року співробітництва в галузі водних ресурсів ліцеїсти розглянули питання пов’язані з такою загадковою речовиною планети Земля як вода, розвивали здатність аргументувати свої думки, відстоювати точку зору, критично та творчо мислити. Адже і питання для хімічного турніру були підібрані такі, які не мають однозначних відповідей у сучасній науці. Тему хімічного турніру було гармонічно продовжено на навчальній конференції за темою «Вода для життя». Доповіді учнів продовжили виступи працівників інформаційно-консультаційного центру «Корал» Зєлєпухіна Сергія В’ячеславовича і Середи Михайла Григоровича, які провели практичні заняття «Фізико-хімічні властивості води» та «Вплив води на кров людини», використовуючи сучасні прибори та демонстративну техніку. Учні ліцею змогли експериментально визначити pH, поверхневий натяг, наявність різних солей та деяких інших параметрів семи типів вод. Конференцію завершено демонстрацією науково-популярного фільм про життя клітини.

Навчальну діяльність учасників літньої хіміко-біологічної школи було органічно поєднано з відпочинком та розвагами. Проведено інтерактивну гру «Зелена аптека», в ході якої ліцеїсти актуалізували свої знання з лікарських рослин в ігровій формі. Діти дізнались про отруйні рослини, згадали латинські назви найбільш поширених лікарських рослин, заспівали українських пісень про рослини, визначили, які бувають види ґрунтів та які рослини на них зустрічаються, склали буріме про лікарські рослини. Активні форми навчання і тренування учнів викликали пожвавлення, інтерес, підвищували мотивацію до пізнання, згуртовували колектив і проходили у легкій, необтяжливій формі. Яскравим завершенням літньої школи стала музична програма, дискотека та веселі конкурси-розваги.

Всі учасники ІІІ літньої хіміко-біологічної школи отримали сертифікати, які засвідчують їх активну участь в роботі школи, подарунки – яскраво-жовті панами з логотипом медичного ліцею, сувенірні чашки з логотипом літньої школи і ювілейним написом «Медичному ліцею – 20 років!». Автором дизайну логотипу ІІІ літньої хіміко-біологічної школи є учень 10 класу медичного ліцею Бакум Даниїл.

На закритті літньої школи були підведені підсумки та нагороджені переможці, адже протягом всього періоду роботи школи команди учнів змагалися у знаннях, кмітливості, ерудиції, розв’язували задачі з біології і хімії, готували доповіді, писали щоденники та фотозвіти про прожиті дні та враження. Протягом всього часу в командах панував змагальний настрій, бажання перемогти, проявити швидкість реакції, продемонструвати глибокі знання з профільних предметів, а також пізнавальний інтерес і групова згуртованість.  

І місце за підсумками роботи посіла команда «Афаліна» під керівництвом вчителя біології Сідь Ірини Станіславівни, ІІ – команда «Альбатрос», яку очолила вчитель біології Машкіна Тетяна Володимирівна, ІІІ місце посіла команда вчителя історії Михайличенка Артема Євгенійовича «Бобри», грамотами нагороджено найактивніших учнів команд, відповідно до номінацій, визначених оргкомітетом:

«Команда - кращі знавці хімії» - команда «Альбатрос», капітан команди Савицька Євгенія;

«За розв’язування завдань з біології» - команда «Альбатрос», капітан команди Савицька Євгенія;

«За ініціативність і активність» - Бородін Федір;

«За лідерство та результативність» - Савицька Євгенія;

«За кращий доклад на конференції «Вода для життя» - Кіперь Наталія, Кулик Олексій, Савицька Євгенія, Глєбова Тетяна, Волкова Анастасія;

«За кращу кімнату гуртожитку» - Кіперь Наталія, Яковенко Тетяна;

«Кращий черговий» - Волошко Марина та Курган Ігор.

 

Підведення підсумків роботи літньої школи

 

Результати. Програму ІІІ літньої хіміко-біологічної школи медичного ліцею «Дніпро» виконано повністю і мета досягнута.

Особливу подяку колектив працівників ліцею, учнів та їх батьків висловлює:

 • начальнику департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Демчику О.І.;

 • керівництву установ, які підтримали нашу ініціативу проведення літньої школи:

 • ректору ДЗ «ДМА», академіку НАМН України, професору Г.В.Дзяку;

 • ректору ДНУ ім.О.Гончара, професору М.В.Полякову;

 • головному лікарю ОФТЛ «Солоний Лиман» В.В.Гаркуші;

 • директору Дніпровсько-Орільського заповідника І.О.Яловому;

 • директору КЗ «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради» К.Є.Орлу.

Миттєвості роботи школи:

Лабораторний практикум з біології У мінералогічному музеї Лабораторний практикум з хімії Гра "Зелена аптека" Лабораторний практикум з фізики

 

 І влітку до школи!

 

(Всеукраїнська літня школа)

 

Вже після останнього дзвоника минулого навчального року учням медичного ліцею «Дніпро» Козуль Марії, Толіашвілі Микиті та Кулику Олексію пощастило і влітку відвідувати школу. Всі вони були учасниками літніх шкіл МАН України. Всеукраїнська літня школа природозбереження і біотехнологій рослин «МАНівці за чисту планету», яка стала фіналом освітнього проекту «Літо інтелекту–2012» та Всеукраїнська хіміко-біологічна школа «Майбутнє планети в твоїх руках» стали найяскравішою подією минулого літа для її учасників. Школу природозбереження і біотехнологій рослин відкрито вперше на базі Національного дендрологічного парку «Софіївка» (м.Умані Черкаської області), який відомий за межами України як одне із найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва. А хіміко-біологічну - традиційно на базі Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю.

Урочисте відкриття шкіл відбулося за участю керівників Національного центру «Мала академія наук України», провідних науковців та учнів, представників 24 регіонів країни. І, на нашу думку, це є прикладом того, що такі школи відкривають мільйони можливостей для пошуку та розвитку здібностей талановитої молоді України, нових знайомств та друзів.

Насичена програма літніх шкіл включала не тільки лекції провідних науковців з біології, психології та медицини, було проведено безліч цікавих лекцій про охорону навколишнього середовища, збереження біорозмаїття та історико-культурної спадщини країни та світу, а в хіміко-біологічній школі заняття велись за чотирма напрямами: біологія, медицина, хімія та психологія. Практичні заняття для юних науковців проводились на розсадниках, фундукових плантаціях, теплицях та розаріумах, де у них була можливість посадити одну із культур, зробити гербарії своїми руками. Неможливо забути і пізнавальні заняття в лабораторії мікроклонального розмноження рослин. Майбутні медики змогли попрацювати на базі медичного інституту Сумського державного університету.

Літні школи МАН дали змогу ліцеїстам під час літніх канікул поглибити свої знання з профільних предметів, розшири свій кругозір завдяки різноманітним екскурсіям та програмам, збагатитись новими знаннями, навичками та життєвим досвідом, покращити власні вміння колективно працювати над проектним завданням. Та, звичайно, поспілкуватись з чудовими дітьми й викладачами вищого рівня, завести нові знайомства з учнями з усіх куточків нашої Батьківщини!

«Я дуже радий, що саме мені випав такий шанс!»,- неодмінно повторюють всі учасники літніх шкіл, висловлюючи слова щирої подяки управлінню освіти і науки облдержадміністрації за надану можливість залучитися до науки і провести вільний літній час у дружній атмосфері.

 

ПРИЄМНЕ НАВЧАННЯ ВЛІТКУ В ХІМІКО-БІОЛОГІЧНІЙ ШКОЛІ

 

(І літня хіміко-біологічна школа-2011)

 

Літня школа відкрила свої двері

Емблема школиУ червні 2011 року медичним ліцеєм «Дніпро» за ініціативи директора медичного ліцею «Дніпро», кандидата хімічних наук, доцента ДДМА, заслуженого працівника освіти України Тетяни Олексіївни Журавель реалізовано проект «Літня хіміко-біологічна школа», присвячений Міжнародному року хімії та Міжнародному року лісів.

Вперше за 18-річну історію медичного ліцею «Дніпро» при ДДМА після навчальної практики на базі Обласного госпіталю інвалідів Великої Вітчизняної війни, здачі державної підсумкової атестації, закінчення навчального року 30 учнів ліцею зі всієї області стали учасниками різноманітних заходів з програми літньої школи. Протягом тижня з 20 червня 2011 року всі учні жили не вдома, а в гуртожитку ліцею або виїзних базах.

Мета проекту: залучення учнівської молоді до активної науково-дослідницької і творчої діяльності шляхом створення освітньо-розвивального середовища, яке сприяє розвитку пізнавальної активності обдарованих учнів, поглибленню знань з природничих дисциплін.

Гарець В.І.Лекція проф.Чмиленка Ф.О.Виконання проекту підтримано головним управлінням освіти і науки облдержадміністрації та провідними науковцями вищих навчальних закладів м.Дніпропетровська, співзвучно з задачами Державної цільової соціальної програми підвищення якості шкільної природничо-математичної освіти на період до 2015 року, затвердженою ПКМ України від 13 квітня 2011р. № 561.

Тематика школи «Лікарські рослини. Здорова їжа» сприяла створенню творчого освітнього середовища занурення учнів у світ науки, медицини, пошуково-дослідницької роботи. Учні прослухали лекції провідних вчених: зав.каф. медичної біології, фармакогнозії та ботаніки, професора ДДМА Гарець В.І. «Біологія і її задачі в системі природничих наук та медицини», викладача ДДМА Колосової І.І. «Лікарські рослини», чл.-кор. НАН України, професора ДНУ Травлєєва А.П. «Місце екології та охорони навколишнього середовища людини серед наук», завідувача кафедри аналітичної хімії, професора університету Чмиленка Ф.О. «Завдання і аналітичні можливості сучасної хімії для контролю якості продуктів», доцента університету Сидорової Л.П «Сучасні методи хімічного контролю якості продуктів харчування».

Під керівництвом доцентів Сидорової Л.П. і Саєвич О.В. проведено хімічний практикум на базі кафедри аналітичної хімії хімічного факультету університету з виконанням лабораторних робіт «Хімічний аналіз якості молочних продуктів», «Хімічний аналіз якості меду», «Аналітичний аналіз овочів та фруктів на вміст вітаміну С».

«Хімічний аналіз якості молочних продуктів» «Аналітичний аналіз овочів та фруктів на вміст вітаміну С». «Хімічний аналіз якості меду»

На базі ботанічного саду університету канд.біол.наук, доцентом ДНУ, Кабаром А.М., завідувачем лабораторії лікарських рослин проведено цікаву навчальну екскурсію та практичні роботи за тематикою «Лікарські рослини, агротехніка їх вирощування в садових умовах». Професор ДНУ Травлєєв А.П. та учасники літньої школи на базі Міжнародного біосферного стаціонару ім.О.Л.Бельгарда

ЗБагато корисного дізналися учасники під час навчальної екскурсії «Лікарські рослини, агротехніка їх вирощування в садових умовах»ахоплюючі враження переповнювали учасників на базі Міжнародного біосферного стаціонару ім. О.Л.Бельгарда, адже читав лекцію і знайомив зі стаціонаром його засновник, чл.-кор. НАН України, голова Наукової Ради НАН України з проблем ґрунтознавства, заслужений діяч науки і техніки, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор біологічних наук, професор Травлєєв Анатолій Павлович.

Багато цікавої, корисної інформації отримали учасники під час експедиції на природну базу з вивчення найцінніших у світі ґрунтів - українських чорноземів. Там, під кронами дерев і супровід пташиних переспівів, учні слухали лекції канд.біол.наук, наукового співробітника НДУ біології національного університету Котовича А.В. і канд.біол.наук, доцента кафедри геоботаніки, ґрунтознавства та екології Яковенка В.М.

Учасники розширили свої уявлення щодо землі, на якій ми живемо.

Організовано і проведено навчальну екскурсію до озера Солоний Лиман та фізіотерапевтичної лікарні курорту. Всі учасники дякують завідувачам відділень, медичним сестрам, особливо Горюновій Т.А., за увагу, щире бажання передати знання учням і за незабутні враження від переходу по лікувальній грязі самого Солоного Лиману, від розташованого поруч загадкового освяченого джерела прісної питної води.

Цілюща вода Солоного Лиману Екскурсію проводять медсестри лікарні Знайомство з фізіотерапевтичними процедурами Перехід по лікувальній грязі

Вечір відпочинку на базі "Маяк"Королева балу лікарських рослинЗмістовний вечір відпочинку, з яскравим вогнищем на березі річки Самарчук, було організовано в еколого-природничому комплексі "Маяк".

На базі медичного ліцею проведено практичні роботи з хімії - визначення твердості води, зразки якої були взяті з Солоного лиману, різних джерел лікувального курорту «Солоний Лиман», рік Самари і Самарчук, з міст і сіл, де проживають вихованці ліцею. На практичних роботах з біології учні навчалися виготовляти гербарії лікарських рослин. Під керівництвом учителів ліцею Журавель Т.О., Фроніної А.С., Роман О.В., Машкіної Т.В., Нікітюк С.В., Гаврилюк Н.П., Зюзь В.В. проведено підготовку учнів до участі в предметних олімпіадах, мініолімпіади з хімії та біології, розв’язування олімпіадних задач, брейн-ринг до Міжнародного року хімії та Міжнародного року лісів, інтерактивну гру «Зелена аптека», пізнавальні виховні заходи «Бал лікарських рослин», «В царині хімії».

Визначення твердості води Дослідження властивостей лікарських рослин Виготовлення гербарію з лікарських рослин

 

Кожного дня членами команд «Горошини», «Джерела», «Махаон» видавалися інформаційні листки з враженнями і підсумками дня.

 

Команда "Горошини". Капітан С.Поляков, куратор Машкіна Т.В. Команда "Джерела". Капітан М.Онищенко, куратор Фроніна А.С. Команда "Махаон". Капітан П.Жердєва, куратор Роман О.В.

Протягом всіх днів роботи школи тривали командні змагання та визначалися найактивніші учасники. При підведенні підсумків роботи І літньої хіміко-біологічної школи команди переможці отримали дипломи, грамотами нагороджено найактивніших учнів команд, відповідно до номінацій, визначених оргкомітетом:

Кращий знавець біології Дубовик Ксенія«Кращий знавець хімії» - Бердов Олександр, Кісельов Денис, Архипов Ігор;

«Кращий знавець біології» - Жулай Юлія, Поляков Станіслав, Дубовик Ксенія;

«За оптимізм і об’єднання команди» - Сергієнко Антон, Корота Юрій, Яворська Юлія;

«За ініціативність і активність» - Бойко Дарина, Каганцева Олена, Марченко Антон;

«За кращий гербарій» - М'ясоїд Юлія.

Кожний учень отримав сертифікат учасника та подарунок на згадку – сувенірну чашку з емблемою медичного ліцею та І літньої хіміко-біологічної школи - 2011.

Впевнені, що виконання заходу сприятиме розвитку творчих здібностей та пізнавальної активності обдарованих учнів, поглибленню знань з хімії та біології; підготовці учасників у предметних олімпіадах, турнірах, творчих конкурсах; вивченню історії, природи України, краєзнавчих, освітніх аспектів з розвитку хімічних та біологічних наук; посиленню патріотичного та екологічного виховання учнів, формуванню професійної та екологічної свідомості ліцеїстів, потреби здорового способу життя; застосуванню новітніх інформаційних технологій; набуттю досвіду у пошуковій та дослідницькій роботі; формуванню лідерських якостей та навичок та роботи в команді.

Особливу подяку висловлюємо керівництву установ, які підтримали нашу ініціативу проведення літньої школи:

 • ректору ДДМА, академіку АМН України Г.В.Дзяку;

 • ректору ДНУ, професору М.В.Полякову;

 • головному лікарю ОФТЛ «Солоний Лиман» В.В.Гаркуші.

Оцінка роботі школи, виставлена учнями, «відмінно» і прийнято рішення про щорічне запровадження її роботи за участю не тільки учнів ліцею, але й інших навчальних закладів.

 

Інтерактивна гра-експедиція Лекція на свіжому повітрі Брейн-ринг Чарівні галявини ботсаду Вшанування пам'яті загиблих у війні 22 червня 2011р.

 

Головна Уроки мужності Абітурієнту Досягнення Проекти Щоденник Газета Колектив Державні закупівлі

© Дніпропетровський обласний медичний ліцей-інтернат "Дніпро" 2004-2017

Сторінка оновлена 04.07.2017